menu
 
Szkolne dziękowanie za plony - Dożynki w szkole - 5.10.2011
5 października w naszej szkole odbyły się kolejne, tradycyjne szkolne Dożynki. Główny pomysłodawca i reżyser tych dożynek, Sławomir Konarzewski, przygotowuje je w naszej szkole od 1990 roku.

W tym roku gościliśmy wielu zacnych gości, m.in.: przedstawicielkę MRiRW, Monikę Lewandowską, reprezentantkę Urzędu Marszałkowskiego, Danutę Janusz, Starostę Ostrowskiego, Zbigniewa Kamińskiego, Wójta Gminy Ostrow Maz., Waldemara Brzostka, Wójta Gminy Andrzejewo, Michała Rutkowskiego.

Dożynki to swoisty obrzęd podziękowania Bogu za zbiory oraz wyraz szacunku do ziemi, przyrody i ciężkiej pracy rolników. Celem lubiejewskich dożynek jest zaangażowanie młodzieży i pokazanie tradycji, która w obecnych czasach kultury masowej i dóbr materialnych, nabiera szczególnego znaczenia. Atmosferę chłopskich dożynek udało się idealnie odtworzyć dzięki tradycyjnym, ludowym strojom. Swoisty i autentyczny klimat stworzyła również dekoracja. Zboże, poukładane w rządkach na podłodze sali, symbolizujące pole oraz fragment chłopskiej kuchni z wielkim drewnianym stołem.W trakcie całego przedstawienia, w które została wkomponowana liturgia Mszy Świetej, obserwowaliśmy przebudzenie wsi i przygotowywanie się mieszkańców do dożynek, zarzynek i żniwa. Młodzież za pomocą sierpów kosiła zboże, następnie wiązała je i układała w snopki. Mgła, spowijająca pracującą na polu młodzież, a symbolizująca kurz powstały podczas żniw, robiła niesamowite wrażenie. Następnie byliśmy świadkami staropolskich dożynek, podczas których odbyło się strojenie przepiórki, wieńca i równiarek oraz wypiek chleba.Jak na dożynki przystało były też wieńce dożynkowe wykonane przez uczniów poszczególnych klas. Ich przedstawiciele ustawili swoje wieńce przed dożynkowym ołtarzem na którym sprawowana była Msza Święta. Po Eucharystii nastąpił obrzęd dzielenia się chlebem. Dyrektor szkoły Tadeusz Budzisz, jako gospodarz dożynek, wobec zaproszonych gości, mieszkańców Lubiejewa oraz uczniów wyraził podziękowanie za dar chleba oraz za ciężką pracę rolników. Wręczył również nagrody za wieńce dożynkowe uczniom klas: 4BT (1 miejsce), 1BT, 2BTH, 3BT oraz Szkole Podstawowej i Specjalnej z Lubiejewa, które brały udział w uroczystości.

Podczas dzielenia się chlebem wszyscy zebrani mieli okazję skosztować tradycyjnego, polskiego pieczywa upieczonego przez uczniów naszej szkoły.

Cała uroczystość była kolejną lekcją ojczystej kultury, za którą należą się słowa podziękowania wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii dożynek w naszej szkole - kliknij link poniżej.

  Historia i scenariusz dożynek w naszej szkoleS.K., A.S.
Foto: A. Barchanowicz


 
Powrót do początku strony