menu
 
Hildesheim - 23 - 29.10.2011

Leonardo da Vinci - projekt wymiany nauczycieli "Bezpieczna praca i ochrona środowiska - priorytety w systemie kształcenia zawodowego" -
23.10-29.10.2011r.
Zespół Szkół CKR w Starym Lubiejewie od wielu lat utrzymuje współpracę z krajami Unii Europejskiej. Na szkolenia i staże wyjeżdżali wielokrotnie zarówno nasi nauczyciele, jak i uczniowie.

W obecnym projekcie wymiany wzięło udział pięciu nauczycieli z naszej szkoły. Projekt realizowany był przez trzy szkoły z powiatu ostrowskiego. W dniach od 23.10 do 29.10.2011 r. pięcioro nauczycieli z Zespołu Szkół CKR w Starym Lubiejewie, wraz z dziesięcioma nauczycielami z Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Maz. i pięcioma nauczycielami z Zespołu Szkół w Małkini odbyło szkolenie w niemieckim ośrodku kształcenia DEULA w Hildesheim.

Udział w wymianie zapewnił uczestnikom:
  • poznanie niemieckiego systemu kształcenia i doskonalenia zawodowego,
  • poznanie niemieckich rozwiązań i przepisów zapobiegających wypadkom przy pracy, ochronie środowiska i ergonomii pracy,
  • poznanie regulacji prawnych dotyczących kształcenia i doskonalenia zawodowego w Polsce i w Niemczech z uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • zapoznanie z organizacją pracy w firmie kraju Unii Europejskiej,
  • nawiązanie kontaktów i współpracy z partnerem niemieckim.
Istotną częścią wyjazdu był program kulturowy. Nauczyciele mogli nie tylko doskonalić umiejętności władania językiem niemieckim, ale również poznali kulturę i codzienne życie Dolnej Saksonii. Po zajęciach zwiedzili wiele ciekawych miejsc w Dolnej Saksonii takich jak fantastyczne, średniowieczne miasteczko Goslar, stolicę landu Hanower, zwiedzali Stare Miasto i zabytki Hildesheim oraz malowniczy zamek Marienburg. Bardzo ciekawy był Wolfsburg i znajdujący się tam Autostadt, gdzie prezentowane są najnowsze i historyczne marki samochodów koncernu Volkswagena.

Ogólnie wyjazd należał do bardzo udanych. Jego uczestnicy wynieśli z niego nie tylko ciekawą wiedzę i umiejętności, ale również wspaniałe wspomnienia.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty DEULI w Hildesheim potwierdzające ukończenia szkolenia oraz certyfikaty Europass Mobility potwierdzające nabycie konkretnych umiejętności.

T. Budzisz
Foto: Uczestnicy wymiany

 
Powrót do początku strony