menu
 
Praktyki TMR w Paderborn - 6 - 19.11.2011

Uczniowie z TMR na stażu zagranicznym w Paderborn w ramach projektu "Leonardo da Vinci".


W dniach 06 - 19 listopada 2011 roku grupa siedemnastu uczniów i dwoje nauczycieli z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie wzięła udział w projekcie zrealizowanym w ramach programu Unii Europejskiej Leonardo da Vinci. Uczniowie z Technikum Mechanizacji Rolnictwa odbyli praktyki w Paderborn (Niemcy), których tematem były "Nowoczesne rozwiązania w budowie pojazdów".Zajęcia odbywały się w Fundacji Kształcenie i Rzemiosło (Stiftung Bildung & Handwerk) w Paderborn w Niemczech. Firma ta zatrudnia ponad 200 pracowników i specjalizuje się w szkoleniu zawodowym w różnych zawodach. W czasie pobytu i odbywania stażu uczestnicy zapoznali się z najnowszymi osiągnięciami dotyczącymi budowy pojazdów, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa ruchu i ochrony środowiska.Poza zagadnieniami ściśle fachowymi, uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z:
  • systemem szkolenia i doskonalenia zawodowego w Niemczech (uczniowie byli na spotkaniu w dużej szkole zawodowej w Paderborn, kształcącej między innymi mechaników samochodowych),
  • organizacją placówki kształcenia i doskonalenia zawodowego w Niemczech.W czasie pobytu uczniowie mieli poza zajęciami bezpośrednio w miejscu pobytu wyjazdy do różnych firm, aby na miejscu poznać praktycznie różne nowoczesne rozwiązania związane z techniką pojazdową:
  1. Volkswagen w Kassel - zakład produkujący podzespoły do różnych modeli samochodów osobowych i ciężarowych,
  2. CLAAS w Harsenwinkel - jeden z wiodących producentów ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych oraz różnorodnego sprzętu rolniczego,
  3. Uczestnicy wzięli też udział w zajęciach zorganizowanych w firmie specjalizującej się w naprawach i sprzedaży samochodów Vokswagen, Audi i Porsche.
W zakładach uczniowie zapoznali się z organizacją produkcji, jaka występuje w niemieckich firmach. Mieli możliwość obserwacji toku produkcji, zastosowania nowoczesnych rozwiązań przy produkcji pojazdów, zespołów roboczych maszyn, urządzeń i całych nowoczesnych linii produkcyjnych.

Bardzo interesujący był również wyjazd do Hanoweru na największe targi sprzętu rolniczego w Europie "AGRITECHNICA 2011". Uczniowie mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami stosowanymi w pojazdach i maszynach rolniczych. Jedne z zajęć odbyły się na torze sprawnościowym ADAC, na którym kierowcy uczeni są umiejętności jazdy w trudnych warunkach drogowych (śliskość nawierzchni i ewentualny poślizg). Każdy uczestnik brał udział w jeździe po torze.

W czasie pobytu uczestnicy uczyli się kultury i obyczajów niemieckich. Poznali doskonale miasto, w którym przebywali - Paderborn, wzięli udział w wycieczkach turystyczno-krajoznawczych po okolicy. Podczas pobytu w Paderborn uczestnicy mieszkali w hotelu "Salesianum". Warunki zamieszkania i wyżywienie były bardzo dobre. Wieczorem młodzież miała do dyspozycji salon z bilardem, ping pong i inne atrakcje. Zorganizowane zostały też wyjścia wieczorne na lodowisko oraz kręgielnię. Pozwoliło to na doskonały wypoczynek i relaks po pracy.

T. Budzisz
Foto: T. Budzisz, D. Bloch, M. Legacki
 
Powrót do początku strony